yabancı- Albert Camus

YıllarImage önce Atlas Dergisinde bir yazı okumuştum. Yazarı hatırlayamıyorum. Ancak 3 kitap karşılaştırması yapıldığını çok iyi hatırlıyorum. Kendini toplumdan yabancılaştıranların, toplumdaki saçmalıkların insan hayatında nelere mal olduğunu anlatıyordu. Birinci kahramanımız Albert Camus’un Yabancısıydı. İkinci kitap Hermann Hesse’in Narsis ve Goldmund’uydu. Fakat 3.kitabı hatırlayamıyorum. Not etmemişim o vakitler. O dergi de hangi sayıydı bilemiyorum. Kitaplığımın tozlu raflarında karıştıracağım günü bekliyor. Daha önce Albert Camus’un Veba adlı kitabını okumuş ve çok beğenmiştim. Vebanın içinde doktorların çırpınışları, din adamlarının herşeyin Allahtandır zihniyetiyle insanlara fetha verişleri,fareler vs. beni derinden etkilemişti. Yabancı’nın da aynı kalemden yazılmış olması onu okumam için ikinci sebebimdi. En iyi arkadaşım ile aynı zamanda okuduk. Gerçi onunla kitap hakkında tartışma fırsatı bulamadık ama benimle aynı görüşleri paylaşacağından eminim. Kitabın dili sade, akıcı, sürükleyici. Bittikten sonra bu ne ya falan oluyor insan. Pek idrak edemedim önce. Sonraları başka şey düşünemez oldum. Sürekli blogları araştırdım, diğer okurların yorumlarını okudum. Bazı kişiler orjinal dilinden okumanın kitabı anlamak açısından daha faydalı olduğu görüşünde.Ancak orjinal dili veya ingilizceden okuyup anlayabilecek kaç kişi vardır ki Türkiye’de. Doğrudur, kitap sadeleştirilmiş olabilir. Ama ben Can yayınlarına bu kitabı bize kazandırdığı için teşekkür etmek istiyorum. Herkesin okumasını dilerim.

Kitapta etkilendiğim birkaç ayrıntıyı buraya eklemeden geçemeyeceğim.
katil olmadan kahramanımızın sahildeki bir insanın ayak başparmaklarının çok ayrık oluşuna dikkat etmesi,

hapishanedeyken sürekli anılarını gözünün önünde canlandırmayı öğrenip, canının sıkılmaması,dışarıda birgün yaşayan insanın, cezaevinde hiç sıkıntı çekmeden bin yıl yaşayabileceğini düşünmesi,
hücredeyken hiçbirşeyi insanın gereğinden fazla büyütmemesi gerektiğini düşünmesi,
mahkemede jüri kurulunu, tramvay banketi önündeki insanların, yeni gelen adsız yolcuların gülünç taraflarını bulmaya çalışan insanlara benzetmesi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s